MŚ Kadetów: Lewa jest w porządku w polskim zespole!

Z racji tego, że leworęczni stanowią wyłącznie 10% ludności świata, nieco dziwnym jest znalezienie trzech z nich w drużynie siatkarskiej składającej się z 12 członków, co ma miejsce w polskim składzie, biorącym udział w Mistrzostwach Świata Kadetów!

Artykuł pochodzi z http://www.s-w-o.pl/

Bartosz Bućko, Aleksander Śliwka i Łukasz Pietrzak są leworęczni w zespole szkolonym przez Wiesława Czaję, który wygrał grupę A w wydarzeniu rozgrywanym co dwa lata w swojej kategorii wiekowej.

Bućko (51,11%) i Śliwka (47.06%) figurują wśród dziesięciu najlepszych atakujących fazy eliminacyjnej turnieju, mocno przyczyniając się do sukcesu uzyskanego przez polską drużynę. Pietrzak, atakujący, tak jak kapitan ekipy – Bućko, ogrywa mniejszą rolę z oczywistych powodów.

Oni grają w Polsce dla różnych zespołów, więc jest sprawą zbiegu okoliczności posiadanie ich w drużynie narodowej – odpowiedział trener Czaja ciekawskiemu reporterowi. – Chodzi mi o to, że wcześniej nie było leworęcznych graczy i oni są tutaj tylko dlatego, że są dobrzy.

Obecnie Bućko należy do Włókniarza Bielska-Biała, Śliwka gra dla AKS Resovii Rzeszów, a Pietrzak występuje w Skrze Bełchatów.

Jesteśmy szczęściarzami, mając ich obu w regularnym składzie, ponieważ Bućko gra jako atakujący, a Śliwka jest przyjmującym – dodał polski szkoleniowiec.

Eksperci i naukowcy mogą wskazywać wiele różnych powodów, dlaczego leworęczni sportowcy mają przewagę nad swoimi rywalami, lecz niespodziewany czynnik jest najczęściej wspominany.

Fakt, iż leworęczni są mniej powszechni, sprawia, że bardzo trudno jest bronić się przeciwko nim z powodu zaskakującego efektu – przyznał ekspert po obejrzeniu Polski wygrywającej cztery pierwsze swoje spotkania. – Jest to bardzo podobne do boksu czy efektu zaserwowanej piłki przez tenisistę.

Rozwijasz się grając częściej z praworęcznymi, więc zmierzenie się z leworęcznymi może cię zaskoczyć – dodał. – Pytanie, czy są oni mniejszością ludności, a zawodnicy częściej napotykają na praworęcznych rywali.

ME Kadetów Srebro

fot. cev.lu

Bućko powtórzył te komentarze podczas tłumaczenia wczesnego sukcesu polskiego zespołu i niespodziewanego efektu, wywołanego  przez atak zdominowany przez indywidualnych skrzydłowych leworęcznych.

Myślę, że oni nie wiedzieli o nas dużo, będącymi drużyną z trzema leworęcznymi i nie byli na to przygotowani – przyznał Bućko. – Jesteśmy jak dotąd bardzo zadowoleni z wyników.

Trener Czaja również musi być bardzo zadowolony z posiadania Bućko, Śliwki i Pietrzaka w swoich szeregach, co brzmi, jak powiedzenie, że bycie leworęcznym w zgodzie z nim.

Author: admin

Share This Post On

Leave a Reply